Ayva Reçeli Tarifi

Ayva Reçeli Tarifi Nefis Bir Lezzet

5 Ocak 2016 37 ile Özlem

Ayva Reçeli Tatlı Tarifi

2016 Yılına ait en güzel Tatlı Tariflerinden bir tanesi Ayva Reçeli Tatlı Tarifi hakkındaki konumuza hoş geldiniz. Ayva Reçelimizin malzemelerine ve Yapılışına geçmeden önce Ayva meyvemizi tanımamızda fayda var.Soğuğa dayalı bir meyve olması hususu ile her bölgede yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kış aylarının bir meyvesi olup, A ve C vitamini açısından zengin bir meyve olup, doğal mucizevi sarı rengi ile yetiştiği ağaçları süslemektedir.

Ayva meyvesinin faydaları saymakta bitmez. Burada en önemli faydalarından birkaç tanesinden bahsedeceğim. Ayvanın faydalarının başında grip ve soğuk algınlığına birebir iyi gelmesi ve özellikle siz bayanları ilgilendiren bir konu olan regl dönemlerindeki sancılarınızı dindiren bir meyvedir. Kalori yönünden fakir olması sebebi ile tercih edilmektedir. 100 gr Ayva Reçelinde yaklaşık olarak 160 kcal bulunmaktadır.

Evinizin doktorudur Ayva, vücudumuza bir çok faydası bulunmaktadır. Ayva meyve olarak, komposto olarak ve aşağıda belirteceğim şekilde Reçeli yapılarak tüketebilirsiniz. Ayva kompostosu çocuklarımızın ishal gibi bağırsak problemlerinin giderilmesi için birebirdir. Ayva Reçeli sindirim sistemini kuvvetlendirmesinin yanı sıra cinsel gücün artmasını sağlayan bir etkiye sahiptir.
[divider]

Ayva Reçeli Malzemeleri

1. 5 Adet orta büyüklükte ayva
2. 5 Su Bardağı toz şeker
3. ½ Limon Suyu
5 Su Bardağı Su
10 Adet karanfil
[divider]

Ayva Reçeli Yapılışı

 1. Gerek güzel bir ayva ağacından ellerimizle topladığımız, gerek market ve pazarlardan satın aldığımız ayvaların kabuklarındaki sarı rengin göz alıcı olmasına özen göstermeliyiz.
 2. Ayvalarımızı yıkama kabına alıp çok iyi bir şekilde yıkayalım.
 3. Yıkadığımız ayvalarımızı ikiye bölerek ortalarındaki çekirdeklerini çıkartalım.
 4. Ayva Reçelimizin püf noktası çıkarttığımız çekirdekleri de kullanmamızdan geçmektedir.
 5. İkiye böldüğümüz ayvaları ay şeklindeki dilimler halinde doğrayalım.
 6. Dilimlediğimiz ayvaları geniş bir tencereye aldıktan sonra üzerine suyumuzu ilave edelim.
 7. Ayva çekirdeklerini, demlik poşet içindeki çayını boşaltıp poşetini kullanacağımız bir poşet elde ettikten sonra bu poşetin içine koyalım.
 8. Poşet içine aldığımız ayva çekirdeklerini de tencereye aldıktan sonra, orta ateşte 15 dakika kaynatalım (kaynamaya başladıktan sonra 15 dakika tutun)
 9. Poşette bulunan çekirdekleri 15 dakika sonra tencereden alıp, ayvaların üzerine şekerimizi ekleyelim ve kaynatmaya devam edelim.
 10. Yaklaşık olarak 1 saat kadar, ara ara tahta bir kaşık yardımı ile karıştırarak kaynatalım.
 11. Ayvalar yumuşadığında 1 saatin sonunda, içine limon suyumuzu ekleyip, 5 dakika daha kaynatalım.
 12. Ayva Reçelimizi ocaktan alarak, karanfillerimizi ekleyelim,ılık bir kıvama geldiğinde saklama kaplarımıza doldurarak, serin bir yerde ya da buzdolabımızda muhafaza edelim.

Faydaları ile evimizden eksik etmemiz gerekli olan Ayva Reçelimizi isteğe bağlı olarak üzerine kaymak ilavesi yaparak kahvaltılarınızda ikram edebilirsiniz.

Afiyet Olsun.