Ayva Tatlısı Tarifi

Merhaba hanımlar, bugün sizlere ayva reçelinden sonra, evimizin doktoru ayvadan yapabileceğiniz, tadı ve görüntüsü müthiş olan ayva tatlısını anlatacağım.Ayva reçeli ne kadar güzel ve damak tadınıza hitap ediyor ise eminim ki ayva tatlısını o marifetleri ellerinizle hazırladıktan ve tadına bakıp, birde misafirlerinize ikram ettiğinizde çevrenizin göz bebeği olacaksınız.

Ayva tatlısı, hem çok pratik hem de yarım saat içinde hazırlayıp misafirlerinize ikram edebileceğiniz bir tatlı çeşididir. Mayhoş bir tad seviyorsanız, vazgeçilmeziniz olmaya aday bir tatlı tarifini hemen çok bekletmeden vereceğim. Ama tarife geçmeden sizlerle bir sırrımı paylaşmak istiyorum, ayva tatlısı tarifini bana annem vermişti, bir gün hevesle başladığım ayva tatlısı yapımının ilk aşamasında babamdan güzel bir fırça yemiştim, evet yanlış duymadınız babam. Sebebi ise ayva tatlısı için kullanılacak ayvaların kesim şeklini yanlış anlamamdan kaynaklıydı.  4 adet ayvayı tatlı yapamadan tekrar buzdolabına koymak zorunda kaldım, onları da farklı bir şekilde değerlendirdim. Ama fırça bana çok iyi geldi J çünkü ayva tatlısının tam bir ustası oldum.Ayva tatlısı malzemelerini kişi sayısına oranla arttırıp, azaltabilirsiniz.

 Ayva Tatlısı Malzemeleri:

 4 Adet orta büyüklükte ayva,
8 Çorba kaşığı toz şeker,
 8 Çay kaşığı tarçın,
 100 gr kadar dövülmüş ceviz,
 2 paket krem şanti,
 16 adet karanfil,
 2 Su bardağı su

 Ayva Tatlısı Yapılışı:

 1. Tabiki her şeyden önce hijyen için ayvalarımızı güzelce yıkıyoruz.
 2. Yıkadığımız ayvalarımızı enine doruğu üst ve alt kısmı pişirme tavamıza koyduğumda tavaya oturacak şekilde,  benim fırça yediğim şekilde değil babamın tarif ettiği şekilde ikiye kesiyoruz.
 3. Ortalarından çekirdeklerini çıkartıyoruz.
 4. Çıkarttığımız çekirdekler de kullanılacak tabiî ki.
 5. Büyük bir tavaya ya da kapaklı bir tencere de olur, ayvalarımızı diziyoruz.
 6. Dizdiğimiz ayvalarımızın bulunduğu tencereye  2 su bardağı suyumuzu, tarçını ayvaların üzerine serperek, şekeri de her ayva parçasındaki çekirdekleri çıkartıp biraz oyduğumuz boşluğa ilave ediyoruz, ayva çekirdeklerini ve karanfilleri de  ilave ediyoruz.
 7. Orta ateşte ayvalarımızı pişmeye bırakıyoruz.
 8. Bu esnada cevizimizi ve krem şantimizi hazırlıyoruz.
 9. Ayvalar yumuşak bir kıvam aldığında, bu yumuşaklık ayvanın dağılmasını sağlayacak kadar olmamalı tabiî ki.
 10. Ocaktan ayvalarımızı alıyor tencerede ılınıncaya kadar soğumaya bırakıyoruz.
  Ilınan ayvaları servis tabaklarına diziyoruz.
 11. Burada ayva tatlısı tek kişilik olacağından tek tek tabaklara dizmelisiniz.
 12. Servis tabaklarına dizdiğimiz ayva tatlısının üzerine, çekirdekleri çıkardığımız ve hafif oyduğumuz alana her ayvaya eşit miktarda, ayvaların içinde kaynadığı, ayva çekirdekleri sayesinde jel kıvamını almış olan jelimizden ilave ediyoruz.
 13. Jel in tamamını kullanmayın.
 14. Üzerine yine ayvaların ortalarına krem şanti ilavesini yapın.
 15. Krem şanti üzerine her ayvaya ikişer adet karanfili ekleyin.
 16. Onun üzerine dövülmüş cevizi ilave edin.
 17. Kalan jelden ayanın üzerine ve servis tabağının kenarına ilave edin.

Muhteşem bir tada sahip ayva tatlısını yapmış buluyorsunuz. En kısa sürede yapmak için can atacağınıza eminim. Aklınıza takılan bir şey olduğunda yorum bırakabilirsiniz. En kısa sürede cevaplanacaktır.Afiyet Olsun.


Hakkında Özlem

1981 dogumluyum. Anadolu Universitesi İşletme lisans mezunuyum. Yenilikçi bir kişilige sahibim, sinema,spor, kitap okuma, yazarlik hobilerimdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.