Bademli Keşkül Tatlı Tarifi

18 Haziran 2016 0 ile Tatlı Tarifleri

Mutfaklarımızın özellikle Ramazan aylarında yemeklerden sonra tercih edilen tatlı çeşidimiz Bademli Keşkül tarifimizle sizlerleyiz. Kendinizi mutsuz hissettiğinizde, enerjiye ihtiyacınız olduğu anda, vücudumuzun serotonin hormon salgılamasına yardımcı olarak mutluluktan havalara uçmamıza vesile olacak bir tatlıdır keşkül. İçinde bulunan badem, şeker, mısır nişastasının etkilerini de saymazsak haksızlık etmiş oluruz. Bademin, şekerin verdiği enerji herkes tarafından bilinmekte. Türk mutfağının yemekleri kadar tatlı çeşitleri de göz bebeğimiz sayılmaktadır. Keşkül de bizlere unutamayacağımız tatlar yaşatan tatlılarımızdan biridir. Sütlü tatlı olmasına aldanıp pamuk gibi hafif olduğunu zannetsek de aslında kalorisi oldukça fazladır. Ama kalorisi fazla olsa da verdiği enerjiyle doğru orantılıdır. Bir Osmanlı tatlısı olan keşkülde Osmanlı döneminde pirinç unu yerine sübye şerbeti kullanılmaktaymış. Ramazan aylarında tercih edilen bir tatlı çeşidi olmasının sebebi, enerji vermesi dışında aynı zamanda oldukça doyurucu ve tok tutan bir özelliğe sahip olmasından kaynaklanmakta. Keşkül aslında Hindistan cevizinin kabuğundan yapılan bir tür kap, çanak olarak geçmiş zamanlardan beri bilinmektedir. Fakat bir tatlı adı olmasıyla ilgili bir hikayesi var. Yeri gelmişken hemen bunu da paylaşalım sizlerle. Hikayeye göre Osmanlı döneminde devletin adaletini sağlamakla yükümlü kadılar ve dervişler halkın maddi manevi durumunu görüp değerlendirmede bulunmak için zaman zaman dilenci kılığına girerek sokaklarda Hindistan cevizi kabuğundan yapılan kap olan ”keşküller” ile dilenirlermiş. Burada toplanan paraları devletin sahip olduğu aşevlerine götürüp yiyecek yapmaları sağlanırmış. Yapılan yemek bu kaplarda servis edildiği için adını buradan almış. O dönemden bu döneme sevilmeyi sürdüren bu tatlı yoksullara yardım amaçlı dağıtıldığı için yoksul çanağı, keşkül-ü fukara isimleri ile de anılmakta. File badem tabirini birçok tarifte görmüş ve ne olduğunu bilmez, merak ederdim. Meğer kabukları soyulup incecik dilinmiş badem demekmiş. Ayrıca şayet denemediyeseniz, üzerine mevsimi ise çilek dilimleyip koymanıza da kesinlikle tavsiye ederim. Bambaşka ve muhteşem bir lezzet katacaktır. Evet gelelim şimdi tarifimize. Soframızda bereketin, ağzımızda tadımızın eksik olmaması dileğiyle…[divider]

Bademli Keşkül Malzemeleri:

 • 5 su bardağı süt
 • 1 su bardağı toz şeker
 • 1 su bardağından biraz az mısır nişastası
 • 4 yumurtanın sarısı
 • 1 paket vanilya
 • Yarım su bardağı file badem

Üzerine:

 • Dondurma
 • File badem [divider]

Bademli Keşkül Yapılışı:

 1. Sütün bir bardağını bir karıştırma kabına ayırarak kalan süte toz şeker ekleyip bir tencereye alıyoruz ve ocağa koyup kaynamaya bırakıyoruz.
 2. Karıştırma kabı içerisine ayırdığımız süte nişastayı ekleyerek açıyoruz.
 3. Üzerine yumurta sarıları ve vanilyayı ekleyerek çırpıyoruz.
 4. Kaynamış olan sütümüze toprak olmamasına dikkat ederek, yavaş yavaş ve sürekli karıştırarak bu karışım ilave edilir.
 5. Karıştırmaya devam ederken kaynamaya başlayan muhallebimizin içerisine file bademleri karıştırıyoruz ve muhallebimizi ocaktan alıyoruz.
 6. Kaselere paylaştırıyoruz ve oda sıcaklığında ılınmaya bırakıyoruz.
 7. Ilınan muhallebilerimizi buzdolabına koyarak en az yarım saat dinlendirdikten sonra üzerlerine dondurma koyup file badem serpiştirerek servis yapıyoruz.