Canlandırıcı Meyve Suyu

Canlandırıcı Meyve Suyu

Yaz günlerinin gelmesiyle bunaltıcı sıcaklarda sizleri ferahlatacak olan Canlandırıcı Meyve Suyu tarifimizle sizlerleyiz. Asitli içeceklerin birçok zararı olması sebebiyle özellikle çocuklarımızdan uzak tutmalı ve onlara sağlık depolayacak ama özellikle kendi hazırladığımız doğal meyve sularından içirmeliyiz. Malzeme olarak kullandığımız hindiba, papatyagiller familyasından, genelde meyve olarak yararlanılan bir bitki türüdür. Mısır ve Endonezyo kökenli olduğu düşünülen bitkinin, 16. yüzyıldan bu yana özellikle de Avrupa’da kullanıldığı biliniyor. Yüksekliği 50-100 cm arasında değişiyor; parçalı yaprakları ve açık mavi renkli çiçekleri var. Yapraklarından salata olarak yararlanıldığı gibi sıcak yemek de yapılıyor. Türkiye’de yaygın olarak yabani hindibanın yaprakları ilkbaharda toplanarak şifalı ot ve sebze olarak tüketiliyor. Bu yapraklar “Hindiba” ve “Radika” olarak biliniyor. Birçok yörede ise birçok farklı isimle anılan hindiba bitkisinin bir adı da frenk salatasıdır. Bu yöresel ismi almasının sebebi bir nevi salatalarda kullanılması olabilir. Birçok ülkede ve birçok bölgede kolaylıkla yetiştirilerek farklı şekillerde kullanılabilir. Özellikle baharat olarak birçok bölgede kullanılır. Hindibanın faydaları saymakla bitmiyor. İştah açıyor, sindirim sistemine de etki ederek hazmı kolaylaştırıyor, romatizma kaynaklı kemik ağrıları için de büyük fayda sağlıyor, uzun süre ve düzenli bir şekilde kullanıldığı takdirde ağrıları geçirir. Düzenli şekilde kullanıldığında ağrılar azalır ve kemiklerdeki hareket kabiliyeti artar. Yaşlanmayı yavaşlatarak kırışıklıkları önlemeye yardım eder. Egzama gibi cilt hastalıklarına ve deri kaşıntılarına iyi gelir. Ciltte oluşan sivilce yada akneler için bu şifalı bitkinin suyu sıkılarak sürülebilir. Saçları kuvvetlendirir. Mide rahatsızlıklarına fayda sağlar. Hindiba hakkında yeterince bilgi verdiğimize göre gelelim şimdi tarifimize. Soframızda bereketin, ağzımızda tadımızın eksik olmaması dileğiyle…

Canlandırıcı Meyve Suyu Malzemeleri:

5 adet beyaz hindiba
2 adet armut
2 adet elma
1 su bardağı frambuaz
1 çay bardağı böğürtlen

Canlandırıcı Meyve Suyu Yapılışı:

canlandirici-meyce-suyu

Armut ve elmanın çekirdek yataklarını çıkarıp hindiba ve bütün meyveleri ayrı ayrı katı meyve sıkacağından geçiriyoruz. Ayrı bir yerde tüm meyve sularını karıştırıyoruz. Servis bardaklarına pay edip servis yapıyoruz.


Hakkında Tatlı Tarifleri

Tatlı tarifleri sitesi olarak sizlere Türkiye'deki tüm yörelere ait tatlı tariflerini,kek tarifleri,sütlü ve şerbetli tatlı çeşitlerini bulabilirsiniz.Ayrıca sizler de sitemiz de tatlı tariflerinizi paylaşabilirsiniz ve bizlere yollayabilirsiniz.Bunun için,iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.Sitemiz de yazarlık yapmak isteyenler de aynı şekilde iletişim kısmını kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.