İran Pilavı Çilav

Çilav 

İran mutfaklarımızdan mutfaklarımıza gelen, hem enfes hemde değişik bir tat olan Çilav tarifimizle sizlerleyiz.Önemli bir karbonhidrat deposu olan pirincin ilk Tayland’da İÖ. 4000’de yetiştirildiği tahmin ediliyor. Tayland’ın ardından Çin’e ve Hindistan’a doğru bir yayılma başlıyor. Ardından İÖ. 300’lü yıllarda Büyük İskender’in ordusuyla Batı Asya ve Yunanistan’a geliyor. Bu arada Akdeniz’in ufak bir bölümünde de pirinç yetiştiriliyor. Günümüzde mısırdan sonra en çok üretimi yapılan tahıldır.Pilav;Arap dünyasında “riz”, Türkiye’de “pilav”, Yunanistan’da “pilafi”, İran’da “chelou”, Afganistan’da “chalou” olarak karşımıza çıkıyor. Pirince günlük beslenmede en çok önem Asya’da ve Orta Doğu’da verilmekte. Ancak, hiçbir Ortadoğu mutfağına Asya mutfağındaki gibi sade olarak haşlanmış pilav giremez. Pirincin pişirilmesi ve tüketilmesi Asya’dakinden çok farklıdır. Asya ülkelerinde haşlanmış pirinci günün herhangi bir öğününde tüketirken, Ortadoğu mutfağında asla ve asla sade olarak haşlanarak pişirilmiş bir pilav yiyemezsiniz.Tüm Ortadoğu’ya bakıldığında da birbirlerinden farklı yöntemlerde pişirilen ve tüketilen pilavlarla karşılaşıyoruz. Birbirlerine yakın coğrafyalar olmalarına rağmen her bölgede farklı reçeteler uygulanıyor; yalnız tek bir ortak noktaları var, o da, pirinci pişirmeden önce akan suyun altında berraklaşana kadar yıkamak. Pirinci incelerken, en çok değeri İran’da elde ettiğini görmek mümkün. Ayrıca, pirinç yemekleri kültüründe en ayrıntılı ve en karmaşığı olarak da yer almakta. Evet gelelim şimdi tarifimize. Soframızda bereketin, ağzımızda tadımızın eksik olmaması dileğiyle…

Çilav Malzemeleri:

1 kg çilav veya normal pirinç
1 adet soğan
2 çorba kaşığı tereyağ
100 gr kuş üzümü
Yarım çay bardağı sıvıyağ

Çilav nasıl Yapılır:

cilav

cilav

Çilavı güzelce yıkayıp süzüyoruz. Pilav tenceremizde tereyağını sıvıyağla birlikte eritip küp küp doğradığımız soğanları pembeleşene dek kavuruyoruz. Ardından pirinçleri ve tuzu ekleyip 2-3 dakika karıştırarak kavuruyoruz. Kuş üzümlerini ve üzerini geçecek kadar sıcak suyu da ekledikten sonra kısık ateşte pişmeye bırakıyoruz. Suyunu çekene dek pişirdikten sonra ocaktan alıp demlenmeye bırakıyoruz. 10 dakika kadar dinlendirip sıcak olarak servis yapıyoruz.


Hakkında Tatlı Tarifleri

Tatlı tarifleri sitesi olarak sizlere Türkiye'deki tüm yörelere ait tatlı tariflerini,kek tarifleri,sütlü ve şerbetli tatlı çeşitlerini bulabilirsiniz.Ayrıca sizler de sitemiz de tatlı tariflerinizi paylaşabilirsiniz ve bizlere yollayabilirsiniz.Bunun için,iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.Sitemiz de yazarlık yapmak isteyenler de aynı şekilde iletişim kısmını kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.