Kolay Çilek ve Vişne İçeceği

Çilek ve Vişne İçeceği

Sıcak yaz günlerinin gelip çattığı bugünlerde içinizi ferahlatacak enfes bir lezzet olan Çilek ve Vişne İçeceği tarifimizle sizlerleyiz. Vişne, kiraza benzemekte olan ve tadı kirazı andıran ancak daha ekşi ve mayhoş olan bir meyve türüdür. Vişnenin, kiraz ile arasında ciddi anlamda farklılık bulunmaktadır. Vişne ağacının yaprakları kiraz ağacına göre daha küçüktür. Dalları kiraz ağacına göre daha sık ve yaygındır. Sanılanın aksine 4 yaşından itibaren meyvesini veren kiraz ağacı 40-50 yıla kadar yaşayarak meyve vermektedir. Vişne yuvarlak taçlı ve kiraz ağaç meyvesine göre daha çalımsı görünür. Gövdesi kırmızıyı andıran gri benekli ve parlak renklidir. Vişne ağacının dalları kirazınkine göre ince ve yay gibi olmakla sarkıktır. Yaprakları da kirazın ağacına göre daha küçük, parlak yeşil renkli ayası düz ve tüysüzdür. İlkbahar mevsiminde erken açan çiçeklerinin taç kısmı beyaz renklidir. Bir salkımında birden çok ve altıya kadar değişen tarzda çiçek açar. Temmuz ayı ortalarında vişne ağacının meyvesi olgunlaşmaktadır. Meyvesi ağza tatlı ve mayhoş tat verir, bol sulu ve siyah renge yakın kırmızı renklidir. Çilek, pembe renge sahip olan ve kokulu bir meyve çeşididir. Bu meyve oldukça yararlı ve besleyici bir meyvedir. Çilek içeriğinde bol miktarda demir minerali ve fosfor vardır. Bunun yanı sıra C vitamini, B vitamini ve K vitamini açısından da oldukça zengindir. Dünya genelinde en popüler meyvelerden biri olan çilek sadece lezzetiyle değil sağlığa faydalarıyla ön plana çıkmıştır. Çilek faydaları arasında ilk sırada C vitamini açısından zengin olmasıdır. 10 adet çilek tüketilmesinde neredeyse günlük bütün C vitamini ihtiyacı karşılanmaktadır. Evet gelelim şimdi tarifimize. Soframızda bereketin, ağzımızda tadımızın eksik olmaması dileğiyle…

Çilek ve Vişne İçeceği Malzemeleri:

1 kg çilek veya vişne
3 su bardağı tozşeker
1-2 çubuk tarçın
2-3 adet karanfil

Çilek ve Vişne İçeceği Nasıl Yapılır:

visne-cilek-icecek-yapimi

Çilek veya vişneden hangisini kullanıyorsak güzelce yıkıyoruz.Bir kavanoza şekerle kat kat yerleştiriyoruz. Bir kat meyve bir kat şeker olacak şekilde yani. Aralarına çubuk tarçın ve karanfil yerleştiriyoruz. Kavanozun kapağını kapatarak bol güneş alan bir yerde 10 gün civarında bekletiyoruz. Bu dönemde sık sık kavanozu sallıyoruz ve meyvelerin suyunu bırakmasını sağlıyoruz. Filtre kağıdından eğer yoksa tülbentten süzerek şişeye koyuyoruz. Soğuk olarak servis yapıyoruz. Afiyet Olsun.


Hakkında Tatlı Tarifleri

Tatlı tarifleri sitesi olarak sizlere Türkiye'deki tüm yörelere ait tatlı tariflerini,kek tarifleri,sütlü ve şerbetli tatlı çeşitlerini bulabilirsiniz.Ayrıca sizler de sitemiz de tatlı tariflerinizi paylaşabilirsiniz ve bizlere yollayabilirsiniz.Bunun için,iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.Sitemiz de yazarlık yapmak isteyenler de aynı şekilde iletişim kısmını kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.