Dondurmalı Şeftali İçeceği

Dondurmalı Şeftali İçeceği Tarifi

Yaz günleri geldi çattı, bunaltıcı sıcakların kapımızı çalması an meselesi. İşte tam da o günlerde size kurtarıcı olacak, içinizi ferahlatacak enfes bir tarif Dondurmalı Şeftali İçeceği ile sizlerleyiz. Dondurma, içine şeker katılmış çeşitli meyve suları ya da sütten dondurulmak suretiyle elde edilen soğuk bir tatlıdır. El ile ya da elektrikli makinelerde yapılabildiği gibi dondurma buzdolapları ile de hazırlanabilir. A, B, D vitaminleriyle, kalsiyum, yağ, protein ve fosfor yönünden zengin bir gıdadır. Artık piyasada hemen her çeşidi olan dondurmaları servise hazır paket şeklinde her mevsimde bulmak oldukça kolaylaştı. Biz her ne kadar hasta etmesinden korksak da uzmanlar dondurmanın yaz kış yenilmesini tavsiye ediyorlar. Her çeşit kuru ve yaş meyve ile hazırlandığı gibi cevizli, fıstıklı, çikolatalı, karamelli vb. olan çeşitleri piyasada sıklıkla tüketilmekte. Dondurmalar elle ve makine yardımı ile yapılabilir. Ancak dondurmacılığı bir meslek haline getirmiş ustalar halen döverek hazırladıkları dondurmalarının sırlarını gizli tutmaya devam etmektedir. Bazı yörelere has dondurmalar örneğin Kahramanmaraş Dondurması hala gizemini korumaktadır. Dondurma yeni bir lezzet değil. İlk kez Roma İmparatorluğu döneminde Roma’da üretilmiş. Kendine has dondurması olan ülkeler de var bu arada. Birleşik Krallık, Japonya, Finlandiya, Yunanistan, Yeni Zelanda, Avustralya, Almanya ve İtalya bunların en büyük örneklerinden. Evet gelelim şimdi tarifimize. Soframızda bereketin, ağzımızda tadımızın eksik olmaması dileğiyle…

Dondurmalı Şeftali İçeceği Malzemeler:

2 adet şeftalinin suyu
2 top hindistan cevizli dondurma
1 tatlı kaşığı krema
4 küp buz

Dondurmalı Şeftali İçeceği Nasıl Yapılır ? 

dondurmali-şeftali-suyu

dondurmali-şeftali-suyu

Şeftalileri yıkıyoruz. 4 küp buzu blenderdan geçiriyoruz. Şeftalilerin suyunu sıkıp 1 top hindistancevizli dondurma ile birlikte buzlara ekliyoruz.. Bardağa doldurup kalan 1 top dondurmayı koyuyoruz. Üzerine 1 tatlı kaşığı krema ilave ederek soğuk servis yapıyoruz. sıcak aylarda aşırı buzlu ve soğuk içecekler tüketmemenizi öneriyoruz. Boğaz ve vücut dengesi adına aşırı soğuk içecekler sizlere bu yaz gününde yatak altında bırakabilir. Buzdolabınızın ayarını +6 derecede tuttuğunuz sürece o dolaptan çıkan içecekleri gönül rahatlığı ile çocuklarınıza içirebilirsiniz. Afiyet olsun..


Hakkında Tatlı Tarifleri

Tatlı tarifleri sitesi olarak sizlere Türkiye'deki tüm yörelere ait tatlı tariflerini,kek tarifleri,sütlü ve şerbetli tatlı çeşitlerini bulabilirsiniz.Ayrıca sizler de sitemiz de tatlı tariflerinizi paylaşabilirsiniz ve bizlere yollayabilirsiniz.Bunun için,iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.Sitemiz de yazarlık yapmak isteyenler de aynı şekilde iletişim kısmını kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.