Enfes Bir Börek Cızlama

Merhaba Hanımlar; Akdeniz Bölgesinde yer alan, türkülere bile konu olan Taşeli Yöresinden Enfes Bir Börek Cızlama tarifimizle sizlerleyiz. Oldukça pratik ve malzemelerinin genel olarak evimizde sürekli bulunan malzemeler olmasından dolayı tarifimizi not almanızı tavsiye ederim. Cızlama; yörenin yüzey şekli bakımından oldukça kayalık ve hem yüzey şekil hemde iklimi dolayısıyla insanlarının genelde yaşam biçimleri göçebe olduğu ve daha çok tarım ve hayvancılıkla uğraşan insanlarının bu kadar çok iş arasında pratik olması bakımından sık sık yapıp ve severek tükettiği bir yiyecek olmuştur. Adını pişirilme esnasında saçta “cızzz” diye bir ses çıkarmasından almıştır. Cızlamayı, fazla zamana sahip olmadığınız zamanlarda çok rahat bir şekilde tercih edebilirsiniz. Mesela Taşeli Yöresinde yufka ekmeği yaptıklarında; ocaklara kurulan ekmek pişirme saçlarında ekmek pişirme işleri bittiğinde cızlama yapmayan hanım bulunmaz. Bu kadar çok sevilen bir lezzeti bir kere deneyip pratikliğini gördükten sonra tercihlerimizde üst sıralarda yer alacağını düşünerek, geçiyoruz tarifimize. Soframızda bereketin, ağzımızda tadımızın eksik olmaması dileğiyle… 

Enfes Bir Börek Cızlama Malzemeler:

 • 1 kg un
 • Aldığı kadar su
 • Kibrit kutusu kadar hamur mayası
 • Tereyağı
 • Tuz

İçine :

 • Margarin 

Enfes Bir Börek Cızlama Yapılışı:

 1. Öncelikle hamurumuzu hazırlıyoruz.
 2. Bunun için yoğurma kabımıza un, tuz, maya ve yeteri miktarda su ekleyerek yumuşak bir hamur elde edene dek yoğuruyoruz.
 3. Ardından 1-2 saat mayalanması için bir kenara alıyoruz.
 4. Mayalanan hamurdan mandalina büyüklüğünde bezeler kopartarak elimizde yassılaştırıyoruz.
 5. Elde ettiğimiz yassılmış bezelerimizi ekmek tahtasında açıyoruz.
 6. Açtığımız bezelerin içine bir miktar margarin koyuyoruz ve katlayıp yuvarlatarak yeniden beze haline getiriyoruz.
 7. Bu işlemi, 3-4 kez tekrarlıyoruz.
 8. Sonunda, bezeleri yassılaştırılarak pişirilmeye hazır hale getiriyoruz.
 9. Eğer evimizde varsa kızgın sac üzerinde yoksa yapışmaz yüzeyli tavamızda önlü arkalı ve yağsız olarak pişiriyoruz.
 10. Üzerine tereyağı sürerek servis yapıyoruz

Hakkında Tatlı Tarifleri

Tatlı tarifleri sitesi olarak sizlere Türkiye'deki tüm yörelere ait tatlı tariflerini,kek tarifleri,sütlü ve şerbetli tatlı çeşitlerini bulabilirsiniz.Ayrıca sizler de sitemiz de tatlı tariflerinizi paylaşabilirsiniz ve bizlere yollayabilirsiniz.Bunun için,iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.Sitemiz de yazarlık yapmak isteyenler de aynı şekilde iletişim kısmını kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.