Fırında Tahin Helvası Tarifi

Merhaba hanımlar, bugün size balık yendikten sonra ikram edebileceğiniz harika bir tarif vereceğim. Fırında helva tadına bayılacak, hatta her balık yaptığınızda bu tadı arar olacaksınız. Hemen her balık lokantasında balığınızı yedikten sonra bu tat ikram edilir. Bilenler bilir balık arkasından muhakkak ki tatlı yenmesi şarttır. Bunun sebebi ise; balıkta bulunan fosfor maddesi midenizde asit dengesini bozarak şekerinizin düşmesine neden olmaktadır. Balık arkasından yenilebilecek güzel bir helva tüm dengelerinizi yerinde tutmanıza olanak sağlamaktadır. Bu sebeple bilmeyenlerin de bu püf noktayı zihinlerinden çıkarmaması gerekmektedir. Siz de balığınızı yedikten sonra zinde kalmak istiyorsanız şimdi vereceğim tarifi tarif defterinizden ayırmamalısınız. Sıradan marketten aldığım helvayı yesem olur mu? Diye soruyor olabilirsiniz. Pek tabii ki olur ancak hem tatlı ihtiyacınızı karşılayacak hem de zinde kalmanızı sağlayacak olan bu tarifimizden mahrum kalırsınız demeden edemeyeceğim.

Şimdi bakalım fırında helvamız için hangi malzemeler gerekiyor, nasıl yapıyoruz?

Fırında Tahin Helvası Malzemeleri:

  • Bir paket tahin helvası, sade ya da fıstıklı olabilir tercih sizin,
  • 1 Çorba kaşığı tereyağı,
  • ½ Limon suyu

Fırında Tahin Helvası Yapılışı:

  • Bir paket tahin helvasını ısıya dayanıklı toprak kâselerimize eşit olacak şekilde bölelim,
  • Böldüğümüz tahin helvalarını bir çatal yardımı ile çok da parçalamadan ezelim,
  • Ezdiğimiz helvaların üzerine bir çorba kaşığı tereyağını yine eşit şekilde paylaştırarak ilave edelim,
  • Yarım limonu sıkarak suyunu da yine eşit bir şekilde paylaştıralım,
  • Toprak kâselerimizi 240 derecelik fırına verelim,
  • Yaklaşık olarak 10 dakika yüksek ısıdaki fırında tutalım,
  • 10 dakikanın sonunda fırında helvalarımız hazırlanmış olmaktadır.

Hazırladığımız bu harika lezzeti afiyetle yediğimiz balığın ardından yiyebiliriz. Tadı ayrı görüntüsü ayrı bir güzellik ihtiva eden bu güzel tatlımızı yemek için artık bir balık restoranına gitmek zorunda değilsiniz. Marketlerin bazılarında da sadece fırına verebileceğiniz şekilde hazır fırın helvaları satılmaktadır, ancak uyarmak istiyorum evinizde kendi yaptığınızın tadını hazır olan bu gıdalarda bulmanız mümkün değildir. Bu tariften yaklaşık olarak 6 porsiyon çıkmaktadır. 6 Kişilik bir akşam yemeği için düşünebileceğiniz değişik bir tat ortaya çıkartıyorsunuz. Misafirlerinizin beğenisini kazanacağınıza emin olabilirsiniz.

Afiyet Olsun.

 


Hakkında Özlem

1981 dogumluyum. Anadolu Universitesi İşletme lisans mezunuyum. Yenilikçi bir kişilige sahibim, sinema,spor, kitap okuma, yazarlik hobilerimdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.