Kayısı Reçeli Malatya’nın Enfes Tadı

Merhaba Bayanlar,

Bugün sizlere anavatanı Malatya olan kayısıdan nasıl bir reçel yapabileceğimiz konusuna değineceğim. Kayısı taze olarak tüketildiği gibi, yine kahvaltılarımız için eşsiz bir tad sunan reçeli yapılarak da sağlıklı bir kahvaltılık hazırlamamız için ideal bir meyvedir.

Kayısı, A-B-C vitaminlerini bize sunan, kolestrole faydalı ve bağırsak ve böbreklerin çok iyi çalışmasını sağlayan bir meyvedir.

Ev yapımı reçellerimize bir yenisinin daha tarifini sizlere sunacağım. Birbirinden güzel reçellerimizin içerisinde Kayısı reçelini de pek tabiî ki görmek ister, kahvaltılarda çocuklarımızın ekmeklerini taze tereyağı ve kayısı reçeli ile süsleyebiliriz. Organik olarak evimizde hazırlayacağımız kayısı reçeli için malzemelerimizi çok dikkatli seçmeye özen gösterelim.

Hanımlar, şimdi iyi güzel tatlı da bir reçel ama diyetteyim acaba kaç kalori var dediğinizi duyar gibiyim. Pek tabiî ki kalori değerini de vereceğim. Ancak diyet yapmak tamamıyla tatlıdan uzak durmak demek değildir. 100 gr kayısı reçeli takribi olarak 218 kcal dir.

 Kayısı Reçeli Malzemeleri ;

2 kg taze kayısı
2 kg toz şeker
1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyu

Kayısı Reçeli Yapılışı ;

 1. Öncelikle kayısı reçelimiz için satın alacağımız kayısıların mevsiminde taze toplanmış ve olgun, yara beresi olmayanlarından seçmekle işe başlayabiliriz.
 2. Kayısılarımızı yıkama kabımıza alıp, narin bir şekilde tek tek yıkayalım.
 3. Yıkadığımız kayısıları süzgeç içerisine alalım, yaklaşık yarım saat suları süzüldükten sonra temiz bir bez yardımı ile hafif hafif kurutalım.
 4. Kuruttuğumuz kayısılarımızın çekirdeklerini çıkarmak için bir meyve bıçağı yardımı ile ikiye bölebilir ve çekirdeklerini çıkartabiliriz.
 5. Çıkarttığımız çekirdekleri kuruyemiş kıracağı kullanarak kıralım ve içinden çıkan çekirdeklerini de kullanmak üzere bir tabağa alalım.
 6. İkiye böldüğümüz kayısıları ve şekerimizi derin bir tencereye alalım.
 7. Ayıkladığımız çekirdekleri de üzerine ilave edelim.
 8. 1 Gece boyunca tencerenin kapağını kapatarak beklemeye alalım.
 9. Ertesi gün beklettiğimiz kayısı, şeker ve çekirdeklerine ait karışımı orta hararetli ocağımıza alarak yaklaşık yarım saat kadar kaynamaya bırakalım.
 10. Yaklaşık yarım saat kaynattığımız Kayısı Reçelimiz üzerine limon suyunu ilave ederek beş dakika da kaynatıp ocaktan alalım.
 11. Ilık bir kıvama geldiğinde kavanozlarımıza yerleştirip, kapaklarını sıkıca kapatalım.
 12. Serin bir yerde ya da buzdolabımızda muhafaza edip, soğuk kış günlerinde tüketebilirsiniz.

Market raflarında bulunan içlerinde bildiğimiz bilmediğimiz bir çok katkı maddesi bulunanları değil, çocuklarımıza ailemiz bu leziz tadları evimizde hazırlamamız sağlığımız açısından oldukça önemlidir.

Afiyet Olsun Hanımlar.

Kayısı Reçeli Videolu Anlatım ;


Hakkında Özlem

1981 dogumluyum. Anadolu Universitesi İşletme lisans mezunuyum. Yenilikçi bir kişilige sahibim, sinema,spor, kitap okuma, yazarlik hobilerimdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.