Kolay Aşure

13 Ekim 2016 0 ile Tatlı Tarifleri

Merhaba Sayın tatlitariflerii.com ziyaretçileri . Aşure Gününün yaklaştığı bu günlerde hızlı kolay ve pratik olarak Aşure Nasıl Yapılır ? aşure Tarifi konulu yazımıza hoşgeldiniz.

Öncelikle Aşure Günü Nedir ? Aşure gününde ne olmuştur ? bu Konuya değinmek istiyorum. Yaptığımız tatlının neden yapıldığını amacını bilmemiz gerekir.
Aşûre Günü hicri takvimin ilk ayı olan Muharrem ayının onuncu günüdür.  (12 Ekim 2016) İslam inancında bu günde birçok önemli olay meydana geldiğine inanılır ve bu güne kıymet atfedilir. Muharrem ayında oruç ibadeti de yapılır.

Peki Aşure Gününde Neler Olduğu rivayet olunur ;  Âdem’in işlediği günâhtan sonra tövbesinin kabul edilmesi, İdris’in diri olarak göğe yükseltilmesi, Nuh’un gemisinin tufandan kurtulması, İbrahim’in ateşte yanmaması, Yakup’un oğlu Yusuf’a kavuşması, Eyyub’un hastalıklarının iyileşmesi, Musa’nın Kızıldeniz’den geçip İsrailoğulları’nı firavun’dan kurtarması, Yunus’un balığın karnından çıkması, İsa’nın doğumu ve ölümden kurtarılıp göğe yükseltilmesidir. Bu olaylar saygın hadis kitaplarının hemen hepsinde geçmektedir.[2] Musevilerin de bu günü oruçla geçirdikleri, İslam peygamberi Muhammed bin Abdullah’ın bu günde oruç tutmayı tavsiye ettiği, Yahudilere benzememek açısından orucun Aşure günü ile bir gün öncesi veya bir gün sonrası ilâve edilerek tutulması gerektiğine inanılır.

Aşure Gününün anlam ve önemini öğrendikten sonra Gelelim Aşure Tatlısı Tarifine ;

Aşure En Kolay Nasıl Hazırlanır ? Hızlı Aşure Tarifi Nasıldır ve Aşure Tatlısı Tarifini sizlere sunuyoruz. Aşağıdaki Tarifimiz 20-30 kişiliktir. Belirli oranlarda malzemeleri artırıp azaltarak aşurenizin miktarını ayarlayabilirsiniz.
Kolay Aşure Malzemeler: ( 20-30 kişilik )
500 gr aşurelik buğday
1 kg şeker
250 gr nohut
250 gr kuru fasulye
250 gr kuru üzüm
Yarım Su bardağı pirinç
Yarım Su  ince doğranmış kuru incir
Yarım Su  ince doğranmış kuru kayısı
Yarım Su  ceviz
Yarım Su  nar, tarçın
Yarım Su  bardağı fındık
100 gr çam fıstığı
100 gr kuş üzümü
2 tane ince doğranmış elma

Kolay aşure Yapılışı

Yeterli Büyüklükteki tenceremizde Buğdayları geceden pişiriyoruz.  Nohut, kuru fasulye ve kuru üzüm akşamdan ıstatıp sonraki gün ayrı ayrı haşlayıp sularını iyice süzün. Bütün malzeme büyük bir tencerede karıştıralım. Aşurenin kıvamına göre su ilave edebilirsiniz. Kaynamaya başlayınca incir, kayısı, şeker ve elma katılarak bal rengine gelinceye kadar pişirilir. Aşure bekletilmeden kaselere boşaltılır. Üzeri ceviz, fındık, nar, fıstık ve tarçınla süsleyip servis yapın işte bu kadar.Afiyet olsun…

Kolay Aşure Resimleri

kolay-asure