Leziz Portakal Reçeli Tarifi

Merhaba Hanımlar, bugün sizlere harika lezzetlerimden bir tanesini olan portakal reçeli tarifimi hazırladım.Portakal deyince benim aklıma, soğuk kış günleri, bol bol grip olan insanlar geliyor. Portakal c vitamini yönünden zengin bir aileye mensup olup, isterseniz taze sıkma olarak isterseniz dilimleyerek, pastalarımıza tad ve kokusunu ilave edebileceğimiz ya da kahvaltılarımızı süsleyeceğimiz güzel bir reçel yapılabilen kış meyvelerindendir.

Biz bayanlar genelde sürekli diyette olan kişiler olmamız hususu ile acaba bu yiyecek kaç kalori, portakal reçeli yersem kaç kalori alırım diye düşünebilirsiniz. Evet portakal reçeli, tatlı grubunda bir besin olması hususu ile belirli bir kaloriye sahip. Ancak bu kalori hesabına bakarsak hiç bir şey yiyemeyiz ve sevdiklerimizi de bu tadlardan mahrum bırakırız. Portakal reçelinin 100 gr ında bulunan kalori miktarı 128 kcal’dır. 28 gr kadar kısmında da C vitamini bulunmaktadır.

Daha önce çilek reçeli tarifimde de bahsettiğim gibi öncelikli olarak market ve/veya pazardan alacağımız portakallarımızın iyi bir reçel yapabilmek için hangi özelliklere sahip olması gerektiği konusuna değineceğim.

Çocuklarımız, eşimiz portakal reçelinin bir hayranı ise burada tek ve büyük görev bizlere düşüyor. Portakal reçeli için satın alacağımız portakalların rengi ve kabuklarının kalın olması portakal reçelimiz için bir öncelik oluşturmaktadır. Turuncuya yakın bir renge sahip ve kabukları da kalın ise portakallarımızı alabiliriz.

  Portakal Reçeli Malzemeleri ;

1 kg orta boy turuncu renkte portakal (yaklaşık olarak 4-5 adet e denk gelmektedir.)
1 kg şeker
½ Litre su
1 Adet Limon Suyu
 5-6 Adet karanfil

  Portakal Reçelimizin Yapılışı ;

 1. Portakalları yıkama kabımızın içerisine alıp birkaç su iyice yıkamalıyız.
 2. Yıkadığımız portakalları süzülmesi için bekletip temiz bir bez yada havlu peçete yardımı ile silmeliyiz.
 3. Portakalların kabuklarını soyalım. Soyulan kabukları orta büyüklükteki şeritler halinde keselim.
 4. Şeritler halinde kestiğimiz portakal kabuklarını küp küp doğrayalım.
 5. Portakal kabuğunun acısını almak için suda yaklaşık olarak yarım saat haşlayalım.
 6. Haşladığımız portakal kabuklarını bir süzgeçe alalım.
 7. Süzülen portakal kabuklarının üzerine, beyaz liflerini temizlediğimiz portakalları küp küp doğrayalım.
 8. Portakal kabukları ve portakallardan oluşan bu karışımın üzerine 1 kg şekerimizi ilave edip bir gece beklemeye alalım.
 9. Ertesi gün bir miktar su salmış olan karışımımız üzerine ½ Litre suyumuzu ilave ederek orta dereceli ocağımıza pişirmeye alalım.
 10. Yaklaşık olarak 1 saate yakın bir kaynamadan sonra ocaktan tenceremizi almadan 1 limon suyunu ve karanfillerimizi ilave edelim ve 3 dakika daha kaynatıp tenceremizi ocaktan alalım.
 11. Bir miktar soğuyan Portakal Reçelimizi kahvaltılarımızda yer almak üzere kavanozlara boşaltıp, ağızlarını kapatıp buz dolabımızda ya da serin bir yerde muhafaza edebiliriz.

İşte tadı ve görüntüsü mükemmel Portakal Reçelimiz hazır durumdadır.Afiyet Olsun.

  Portakal Reçeli Vİdeolu Tarifi


Hakkında Özlem

1981 dogumluyum. Anadolu Universitesi İşletme lisans mezunuyum. Yenilikçi bir kişilige sahibim, sinema,spor, kitap okuma, yazarlik hobilerimdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.