Lezzette Son Nokta Kabaklı Muhallebi Tarifi

21 Mayıs 2016 0 ile Tatlı Tarifleri

Güzel mi güzel balkabağı, koy tabağa, ye sabaha diyerek sizlere enfes bir tat olan Lezzette Son Nokta Kabaklı Muhallebi tarifimizi hazırladık. Balkabağı denilince aklıma hemen Nasrettin Hoca’nın hikayesi gelir. Bilmeyen hanımlarımız için anlatmak isterim. Nasrettin Hoca bir gün dinlenmek üzere bir elma ağacı dibine oturur. Bir bakar karşısında yerde de balkabakları vardır. Kafasını kaldırır bir elmalara bakar sonra dönüp balkabağına bakar ve “Ey Allah’ım, neden elmayı ağaca, balkabağını yere koydun acaba?” der ve o anda ağaçtan bir elma kafasına düşer. İşte Hoca o anda ya ağaçtaki balkabağı olsaydı kafamı patlatırdı herhalde diye düşünerek “ Sen affet Yarabbim, senin ettiğinden sual olunmaz, sen ne edersen doğru edersin” der. Ve Nasreddin Hocamız bu hikayesiyle de bizlere tüm hikayelerinde olduğu gibi gerekli dersi verir. Bu arada içerisinde A vitamini, C vitamini, K vitamini, Folat, Potasyum, Fosfor , Magnezyum, Kalsiyum,Sodyum ve Demir içeren bu mucizevi besini, bebeği olan annelerimiz, bebekleri 6 aylık olduktan sonra yedirmeye başlayabilirler. Dilerseniz doğrudan püre yapıp verebilirsiniz, dilerseniz bu püreye biraz yoğurt ekleyebilirsiniz. Bal kabağı pürenize bir tutam tarçın ekleyerek bebeğinizi baharat dünyası ile de tanıştırabilirsiniz.  Evet gelelim şimdi tarifimize. Soframızda bereketin, ağzımızda tadımızın eksik olmaması dileğiyle… [divider]

Lezzette Son Nokta Kabaklı Muhallebi Tarifi Malzemeleri:

 • 250 gram bal kabağı
 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • 2 su bardağı nişasta
 • 2 su bardağı süt
 • Yeterince su
 • Üzerine: Kıyılmış Antep fıstığı [divider]

Lezzette Son Nokta Kabaklı Muhallebi Tarifi Yapılışı:

 1. Balkabağını doğrayarak bir tencereye alıyoruz.
 2. Üzerine 1,5 su bardağı toz şeker ve yarım çay bardağı su ekleyerek ocağa koyuyoruz.
 3. Kısık ateşte kabaklar yumuşayıncaya dek pişiriyoruz.
 4. Ocağın üzerindeyken bir çatal yardımıyla kabakları eziyoruz.
 5. Üzerine ayrı bir kasede karıştırdığımız 1 su bardağı su ile nişastayı ekliyoruz.
 6. 2-3 dakika kaynattıktan sonra ocaktan alıyoruz ve kenara koyuyoruz.
 7. Ayrı bir tencerede süt ve kalan 1 su bardağı toz şekeri kaynatıyoruz.
 8. Tekrar farklı kasede 1 su bardağı suda açtığımız 1 su bardağı nişastayı kaynayan sütün üzerine topak olmaması için karıştırarak yavaş yavaş ilave ediyoruz.
 9. Muhallebimiz koyulaşıp göz göz kaynamaya başlayınca ocaktan alıyoruz.
 10. Dikdörtgen bir servis kabımızı hafifçe su ile ıslatarak suyunu süzüyoruz.
 11. Sonra beyaz muhallebimizi kabımıza döküyoruz.
 12. Biraz soğumasını bekledikten sonra üzerine balkabaklı karışımı döküyoruz ve güzelce yaydıktan sonra buzdolabına kaldırıyoruz.
 13. Birkaç saat buzdolabında dinlendirdikten sonra üzerine kıyılmış Antep fıstığı serpiyoruz ve dilimleyerek servis yapıyoruz.