Meyveli Alman Keki Tarifi

Meyveli Alman Keki Tarifi

28 Aralık 2015 0 ile Khuraman Özmen

Bugün Sizlerle yine çok lezzetli bir kek tarifi paylaşacağım. Bu tarifimiz meyveli kek sevenlerin damak zevkine tam uygun bir kek olacaktır. Tarifte kullanacağınız kuru meyvelerin çeşitlerine kendiniz karar vere bilirsiniz, her kesin farklı damak zevki olduğu için ben net olarak meyve çeşidi yazmamak kararı verdim.[divider]

 Meyveli Alman Keki Malzemeleri

450 gram karışık kuru meyve
450 gram un
2 paket kabartma tozu
1 çay kaşığı tuz
100 gram esmer şeker
1 tatlı kaşığı tarçın
1 yumurta
2 adet sallama çay
2 yemek kaşığı portakal marmeladı
 0,5 çay bardağı süt
1 su bardağı sıcak su
1 yemek kaşığı bal[divider]

  Meyveli Alman Keki Yapılışı

 1. İlk önce suyu ısıtıyoruz. Daha sonra geniş bir kasenin içerisine 2 adet sallama çayımızı koyarak içerisine 1 su bardağı kadar kaynar su ilave ediyoruz.
 2. Sallama çaylarımızı sıcak suyun içerisinde 5 dakika kadar dinlendirdikten sonra sallama çayları kaseden alarak çayın içerisine karışık kuru meyvelerimizi ilave ediyoruz.
 3. Daha sonra kuru meyvelerin üzerini kapatarak bir gece dinlendiriyoruz.
 4. Öncelikle yumurta ve esmer şekeri mikser yardımı ile karıştırıyoruz.
 5. Daha sonra 2 yemek kaşığı kadar portakal marmeladımızı ve 1 tatlı kaşığı kadar tarçınımızı ilave ederek harcımızı tekrardan mikser ile karıştırıyoruz.
 6. Daha sonra 450 gram unumuzu, 1 çay kaşığı tuzu ve 2 paket kabartma tozunu bir kaba ilave ediyoruz.
 7. Malzemelerimizi kaşık ile bir güzel karıştırdıktan sonra hazırladığımız harcımızı da içerisine alarak mikser ile yaklaşık 2-3 dakika kadar karıştırıyoruz.
 8. Hazırladığımız kek hamurumuz biraz katı olduğundan dolayı içerisine yarım çay bardağı kadar süt ilave ederek kaşık ile karıştırıyoruz.
 9. Hemen ardından bir gece önceden 1 su bardağı kadar çayın içerisinde dinlendirdiğimiz karışık kuru meyvelerimizi de kek harcımızın içerisine ilave ederek tüm harcımızı karıştırıyoruz.
 10. Hazırladığımız kek harcımızı tabanını yağladığımız tepsimize aldıktan sonra daha önceden 160 derece ısıttığımız fırında yaklaşık olarak 1,5 saat kadar pişiriyoruz.
 11. Kekimiz piştikten sonra oda sıcaklığında 40 dakika kadar dinlendiriyoruz.
 12. Yeteri kadar dinlenen kekimizin üzeri için 2 yemek kaşığı balımızın içerisine yarım çay bardağı kadar su ilave ederek balımızı güzelce karıştırıyoruz.
 13. Daha sonra fırça ile ballı suyumuzdan alarak kekimizin üzerine sürüyoruz.
 14. Ve böylece meyveli alman kekini dilimleyerek sunuma hazır hale getirebilirsiniz.