Böğürtlen Reçeli Tarifi

Minik Lezzet Böğürtlen Reçeli Tarifi

28 Aralık 2015 0 ile Özlem

Böğürtlen, genel olarak köylerde bolca yetişen, yol kenarlarında dikenli yeşil bitkilerin arasında olan, olgunlaşmaya başlamadan rengi kırmızı, olgunlaştıktan sonra ise bordo ve siyaha dönüşen minik meyvemizdir.

Böğürtlen çiçekleri Mayıs ayında açmaya başlayıp meyve vermesini tamamlaması Ağustos ayının ortalarını bulmaktadır. Bir çoğumuzun çocukluğunda, ellerimize dikenlerin batması, üstümüz başımızın renginden dolayı boyanması pahasına bu güzel lezzete sahip meyveyi yemek için çaba sarfettiğimiz olmuştur. Daha gün gibi hatırlarım, “kim daha büyük böğürtlen toplayacak” yarışmaları yapardık çocukluğumda. Topladığımız bir avuç böğürtlen de olsa annelerimizden reçelini yapmasını isterdik. Topladığımız ya da pazardan satın aldığımız böğürtlenlerden reçel yapmak ve kahvaltılarımızı süslemek için en büyük neden muhteşem bir tad a sahip olmasıdır.

Böğürtlen C vitamini deposudur adeta. 100 gr Böğürtlen Reçelinin kalori değeri ise 280 kcl dır. Böğürtlenin en büyük faydası, günümüzde hızla yayılan hastalık olan kanser hücrelerinin büyümesini engellemektedir. Rahim ve göğüste bulunan tümörlerin büyümesini engellediği yapılan araştırmalar ile kanıtlanmış durumdadır. Böğürtlenleri meyve olarak tüketebilir, dondurucunuzda daha sonra kullanmak için saklayabilir, en önemlisi de o harika tad dan mahrum kalmayacağınız, çocuklarınızın zevkle ve heyecanla tüketeceği Böğürtlen Reçeli olarak yapabilirsiniz.
[divider]

 Böğürtlen Reçeli Malzemeleri ;

1 kg böğürtlen, dilerseniz ellerinizle toplayın, dilerseniz pazardan satın alın.
½ kg toz şeker
1 Çay kaşığı limon suyu

Yukarıdaki malzemeleri edineceğiniz böğürtlen miktarına göre arttırıp azaltmak tamamen size kalmıştır.
[divider]

 Böğürtlen Reçeli Yapılışı ;

 1. Pazardan aldığınız ya da dikenlere maruz kalmayı göze alarak topladığınız böğürtlenleri yıkama kabı içine alıp on dakika suda beklettikten sonra çok dikkatli bir şekilde dağıtmadan, zarar vermeden yıkayın.
 2. Böğürtlenlerimizi ve üzerine eklediğimiz şekeri tencereye alıp akşamdan tencerenin ağzı kapalı bir vaziyette bir gece beklemeye alalım. Böğürtlen reçeli de bekletilerek yapılırsa daha lezzetli ve kıvamlı bir reçel olmaktadır.
 3. Ertesi gün böğürtlen ve şeker karışımımızı kısık ateşteki ocağımıza alalım.
 4. Kısık ateşte kaynayan Böğürtlen Reçelimizi yaklaşık olarak olarak yarım saat kadar kaynattıktan sonra ocağın hararetini bir miktar daha açıp, bu işlemden sonra da bir 15 dakika yani toplamda 45 dakika olarak reçelimizi kaynatalım.
 5. Kaynayan Böğürtlen Reçelimizi karıştırmamanız minik böğürtlen tanelerinin birbirine girip parçalanmaması için önem taşır.
 6. Karıştırmak yerine tencereyi arada bir sallayarak karışmasını sağlayabilirsiniz.
 7. Aynı çilek reçelinde yaptığımız yöntemle bir çay tabağına damlattığımız birkaç damla Böğürtlen reçelini buzdolabına koyup 5 dakika sonra alarak koyuluğunu kontrol edelim.
 8. Bu süreçte kaynaması tamamlanmış, koyulaşmış olan Böğürtlen Reçelimizin üzerine limon suyumuzu ilave edelim .
 9. Limon suyu ilavesini yaptığımız Bögürtlen Reçelimizi yaklaşık olarak 5 dakika da kaynattıktan sonra ocağımızdan alalım.
 10. Ocaktan aldığımız Böğürtlen Reçelimizi diğer reçel tariflerimizde olduğu gibi ılık bir kıvama geldiğinde kavanozlarımıza alıp, kapaklarını hava almayacak derecede sıkarak kapatalım.
 11. Kavanozlara aldığımız Böğürtlen Reçelimizi sağlıklı bir şekilde saklamak için serin bir yerde ya da buzdolabımızda kahvaltılarımızı süslemek üzere yer verelim.

Özellikle çocuklarınızın tadına bayılacağı böğürtlen reçelini evinizde sağlıklı koşullarda içine ne koyduğunuzu bilerek afiyetle yedirebilirsiniz.

Afiyet Olsun.