On Bir Ayın Sultanına Özel Tatlı Güllaç

9 Haziran 2016 0 ile Tatlı Tarifleri

İlk günlerine girdiğimiz mübarek Ramazan ayınızı huzur dolu, mutlu ve sağlıklı bir şekilde geçirmenizi dileyerek tam da bu güzel günlere uygun tarifimiz On Bir Ayın Sultanına Özel Tatlı Güllaç ile sizlerleyiz. Güllaç adından da anlaşıldığı üzere gül suyu katılarak yapılan bir tatlı. Fakat gülsuyu damak tadına uymayan kişiler aynı tarifi bir çay bardağı gül suyunun yerine bir çay bardağı süt ekleyerek de uygulayabilirler. Güllaç büyük çoğunluğu Ramazan ayında olmak üzere ülkemizde yılda ortalama 250 ton üretilip tüketiliyormuş. Bu denli düşkün olduğumuz tatlımızın diğer tariflerimde de yaptığım gibi ortaya çıkış hikayesini de paylaşayım hemen sizlerle. Kayıtlarda Osmanlı mutfağına II. Murad devrinde yani 1400’lü yıllarda girdiği görülmekteymiş. Bu tarihe kadar uzanan güllaç tarifleri arasında güllaç, yumurtalı güllaç ve tava güllacı şeklinde üç tarife rastlanmakta. Halk arasında da mısır nişastasından yufka açıp stoklar ve havayla temas halinde olduğu için kuruyan bu yufkaları süt ve şekerle ıslatıp yerlermiş. Zamanla içine gül suyunu da ekleyince ortaya “güllü aş” ismi verilen tatlı çıkmış ve tıpkı “sütlü aş”ın “sütlaç”a dönüşmesi gibi bu tatlının ismi de “güllaç” haline gelmiş. Evet gelelim şimdi tarifimize. Soframızda bereketin, ağzımızda tadımızın eksik olmaması dileğiyle… [divider]

On Bir Ayın Sultanına Özel Tatlı Güllaç Malzemeleri:

 • 12 yaprak güllaç
 • 2,5 litre süt
 • 2,5 su bardağı toz şeker
 • 1 paket vanilya
 • 1 çay bardağı gül suyu
 • 2 su bardağı dövülmüş ceviz

Süslemek için:

 • Dövülmüş ceviz
 • Nar taneleri [divider]

On Bir Ayın Sultanına Özel Tatlı Güllaç Yapılışı:

 1. Bir tencereye süt, tozşeker ve vanilyayı koyup kaynatıyoruz.
 2. Ocaktan indirdikten sonra gül suyunu ilave ediyoruz.
 3. Güllaç yapraklarının rahatça sığabileceği büyüklükte bir tepsiye hazırladığınız gül sulu sütü boşaltıyoruz.
 4. Yanına da yine güllaç yapraklarının alabileceği büyüklükte bir tepsi daha alıyoruz.
 5. Güllaç yapraklarının yarısını süte batırıp çıkararak öbür tepsiye yerleştiriyoruz.
 6. Yarısını bitirdikten sonra üzerlerine dövülmüş cevizleri döküp yayıyoruz.
 7. Kalan güllaçları da aynı şekilde süte batırıp çıkardıktan sonra serptiğimiz cevizlerin üzerine üst üste yerleştiriyoruz.
 8. Tepside kalan gülsulu sütü güllacın üzerine döküp yaklaşık yarım saat dinlendirdikten sonra servis yapacağımız şekilde dilimliyoruz.
 9. Üzerlerine nar taneleri serperek servis yapıyoruz.