Peynir Helvası Tarifi

Merhaba hanımlar, yeni bir tat, yeni bir lezzet ile yine karşınızdayım. Çanakkale yöresinin meşhur peynir helvasını belki de daha önce hiç tatma fırsatı bulmayanlar olabilir diye denemiş olduğum, bu güzel lezzeti sunmak istedim.

Ne kadar tatlı düşkünüsünüz bilemem ama benim hayatımda tatlı olmazsa olmazlardandır. Tatlı tariflerimizin içinde beğenerek tüketeceğiniz peynir helvası hem çok pratik hem de lezzetli bir tatlıdır. Belki de tatlı ve tuzlu karışımı olarak düşünebilirsiniz. Ancak her şeye rağmen herkesin denemesi şart olan bir lezzet olduğunu size iddia edebilirim. Haydi, hanımlar, kolları sıvayın ve tarifimizi nasıl yaptığımıza bir göz attıktan sonra hemen evinizde deneyin.

Peynir Helvası Tarifi Malzemeleri :

 • 1/2 kg eriyen tuzsuz taze peynir,
 • 1 çorba kaşığı un,
 • 2 çorba kaşığı tereyağı,
 • 1 su bardağı toz şeker,
 • 1 su bardağı su ya da süt

Peynir Helvası Tarifinin Yapılışı :

 1. Teflon bir tava içerisine, tereyağı ve peynir koyularak kısık ateşte erimeye bırakılır.
 2. Peynir eriyince azar azar un ilave ederek iyice özdeşleşene kadar, tahta kaşık ile kavrulur.
 3. Kavrulan bu karışıma, şeker ilavesini yaparak kavurmaya devam edilir.
 4. Hafif kızarıncaya kadar kavurma işlemine devam edilir.
 5. Ben tarifimde süt kullanıyorum, çünkü peynirli tatlara en iyi süt yakışıyor.
 6. Üzerine hafif hafif, sütümüzü ilave edip, kıvam alması için 5 dakika kadar daha karıştıralım.
 7. Peynir helvamız hazırlanmıştır.

Şimdi dilerseniz üzerini badem taneleri ile dilerseniz kırılmış fındık ya da Antep fıstığı ile güzel bir sunum haline getirebilirsiniz. Peynir helvası genelde tartışmalı bir tatlıdır. Çünkü bir yandan bu tada Çanakkale sahip çıkarken, diğer yanda Edirne’nin olduğu iddia edilir. Her yörede de farklı tariflerle karşılaşabilirsiniz. Bu tarifimiz Edirne yöresine aittir. Hazırladığımız bu tariften yaklaşık olarak 6 porsiyon tatlı çıkmaktadır.

Evinizin sağlıklı ve sağlıklı koşullarında hazırlayacağınız peynir tatlısını sevdiklerinize, ailenize, misafirlerinize gönül rahatlığı ile ikram edebilirsiniz. Burada önemli olan, iyi bir kıvam bulmaktır. Benim en çok yakıştırdığım süt ile yapılan, su ile peynirin tadını çok iyi alamazsınız. Peynir helvasının aslı süt ile yapılandır. O sebeple siz de gerçek lezzeti yakalamak istiyorsanız muhakkak ki süt kullanın.

Afiyet Olsun.


Hakkında Özlem

1981 dogumluyum. Anadolu Universitesi İşletme lisans mezunuyum. Yenilikçi bir kişilige sahibim, sinema,spor, kitap okuma, yazarlik hobilerimdir.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.