Pratik Kayısı Reçeli

Kayısı Reçeli

kayisi-receliKahvaltı sofralarımızın olmazsa olmazlarından olan reçellerimizden biri olan Kayısı Reçeli tarifimizle sizlerleyiz. Şekerpare kayısı sezonun ortasından sonra, geç turfandan önce ürün verir. Ağaçlar pek fazla dikine uzamaz, bodur kalmaya eğilimlidir. Yapraklar her daim içe doğru hafif kıvrık vaziyette, ağacın susuz kaldığı izlenimi verir şekilde aldatıcı bir görünüme sahiptir. Meyveler oldukça ufak ve nakliyata dayanıksızdır. İlaçlama yapılsa bile çok kolay çillenir. Ancak çok yüksek şeker barındırması nedeniyle meyveler çok tatlı ve lezizdir. Hem sofralık tüketim hem de kurutma için en lezzetli türdür. Çekirdeklerin içi dolgun ve tatlıdır. Ağacının ve meyvesinin narin yapısı bakımının zorlukları gibi nedenlerden dolayı çok fazla üretimi yoktur. Kayısının kendisi gibi çekirdeği de birçok alanda kullanılmaktadır. Çekirdeğinin kabukları aktif karbon üretiminde, metal yüzeyi temizlemede, alternatif enerji kaynağı olarak fırınlarda kullanılmaktadır. İçi ise kuruyemiş sanayisinde veya yağı alınarak kozmetik ürünü olarak kullanılmaktadır. Kayısı çekirdeği içinin halen kansere karşı kullanılabilirliği araştırılmaktadır ve bazı kanser ilaçlarında kullanılmaya da başlamıştır. Kuru kayısı kalp kaslarını çalıştırıyor İçerdiği A vitamini cilt bozukluklarının tedavisinde etkili. Ayrıca kuru kayısı, büyümeye yardımcıdır. Hem besleyici hem de potasyum zengini Kuru kayısı hem besleyici hem de potasyum açısından çok zengin bir besin. Kayısı, sindirim sorunlarına iyi geliyor, stresi ve kansızlığı önlüyor. İçerdiği A vitamini cilt bozukluklarının tedavisinde etkili. Ayrıca kuru kayısı, büyümeye yardımcıdır. Görme fonksiyonlarını güçlendirir, şeker hastalığının gelişimini engeller, bağışıklık sistemini korur. Lifli meyve kanserden korur İçerdiği potasyum sayesinde kalp kasları ve sinirlerin iyi çalışmasını sağlar. Kayısı lifli bir meyvedir kanserden korur. Her sabah aç karnına yenilen 5-6 adet kuru kayısı kabızlığı önler. Evet gelelim şimdi tarifimize. Soframızda bereketin, ağzımızda tadımızın eksik olmaması dileğiyle…
Kayısı Reçeli Malzemeler:

1 kg şekerpare kayısı
6 su bardağı şeker
1 limonun suyu

Kayısı Reçeli Yapılışı:

Kayısıları yıkayıp ikiye bölerek çekirdeklerini ayıklıyoruz. Bir tenecerede şekeri 3 su bardağı su ile kaynatıyoruz. Kaynayan suya kayısıları teker teker atıyoruz. Hafif ateşte sağa sola sallayarakl kayısıları alt üst ediyoruz. Yaklaşık 5 dakika kaynatıp ocağın altını kapatıyoruz. Tencerenin üzerine bir tülbent örterek bir gece bu şekilde bekletiyoruz. Ertesi gün reçelimizi tekrar ocağa alıyoruz, kaynamaya başladıktan sonra 15 dakika kadar daha kaynatıyoruz. Limon suyunu şialve ettikten sonra ocaktan alıyoruz. Emaye, cam veya porslen bir kaba alıp tekrar üzerine tülbenti örtüyoruz ve güneşte kıvamı koyulaşana dek bekletiyoruz.


Hakkında Tatlı Tarifleri

Tatlı tarifleri sitesi olarak sizlere Türkiye'deki tüm yörelere ait tatlı tariflerini,kek tarifleri,sütlü ve şerbetli tatlı çeşitlerini bulabilirsiniz.Ayrıca sizler de sitemiz de tatlı tariflerinizi paylaşabilirsiniz ve bizlere yollayabilirsiniz.Bunun için,iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.Sitemiz de yazarlık yapmak isteyenler de aynı şekilde iletişim kısmını kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.