Pratik Sivas Çöreği Tarifi

Damak tatları ve geleneksel lezzetleriyle epey ün almış güzel ilimiz Sivas’ın; ünü şehrin dışına taşmış, diğer illerde de sırf bu lezzete özel dükkanları bulunan Sivas Çöreği tarifimizle sizlerleyiz. Sivas’ın ekmekleri ve hamur işleriyle ilgili büyük bir şöhreti vardır. Evliya Çelebi dahi Sivas ekmeklerinden ve çöreklerinden bahsederken, “Has ve beyaz girde (yuvarlak) ekmeği ile çöreğini” övüyordu. Türk mutfak kültürü içinde seçkin bir yere sahip olan Sivas’ta “göz kararı el mizanı” diyerek yemek pişiren kadınlarımız, yemek pişirmeyi mutfak sanatı haline getirmişlerdir. Ve bu sanatları öylesine duyulmuş ki sonunda Sayın Yazar Müjgan Üçer tarafından  “Anamın Aşı, Tandırın Başı Sivas Mutfağı” adıyla bir kitap haline gelmiştir. Ayrıca  Divan-ü Lügati’t-Türk’te yer alan; ağartı, kömbe, tutmaç, umaç, oğmaç, uğut ve kavut gibi çok eski tarihlere dayanan yemeklerimiz de Sivas yöresinde yapılmaktadır. Sivas möutfağı hakkında epey açıklamada bulunduğumuza göre; gelelim şimdi tarifimize. Soframızda bereketin, ağzımızda tadımızın eksik olmaması dileğiyle…

Sivas Çöreği Malzeme:

 • 1 paket yaş maya
 • 1 su bardağı ılık su
 • 1 su bardağı ılık süt
 • 1 su bardağı yoğurt
 • 1 su bardağı sıvı yağ
 • Aldığı kadar un
 • 1 yumurta
 • Tuz

Sivas Çöreği Yapılışı:

 1. Mayayı bir karıştırma kabı içerisinde 1 su bardağı ılık suda eziyoruz.
 2. Hamurumuzu yoğurmak için yoğurma kabına unumuzu alıyoruz.
 3. Ortasını havuz şeklinde açarak önceden su ile ezdiğimiz mayayı,sıvıyağ, yoğurt, yumurtanın sadece akını, tuz ve sütü ekliyoruz.
 4. Orta sertlikte bir hamur elde edene dek yoğurduktan sonra üzerini bezle örterek 20 -25 dakika mayalanması için bir kenara alıyoruz.
 5. Mayalanmış olan hamurumuzu ikiye bölüyoruz. 2 fırın tepsimizin içini hafifçe yağlayarak hazırlıyoruz.
 6. Daha sonra ikiye bölüp hazırladığımız bezeleri açarak tepsilerimize ayrı ayrı yerleştiriyoruz.
 7. Bir çatal yardımıyla üzerini şekillendirerek üzerine önceden ayırdığımız yumurta sarısını sürüyoruz ve önceden ısıttığımız 200 derecelik fırınımızda iyice kızarana kadar pişiriyoruz.

Hakkında Tatlı Tarifleri

Tatlı tarifleri sitesi olarak sizlere Türkiye'deki tüm yörelere ait tatlı tariflerini,kek tarifleri,sütlü ve şerbetli tatlı çeşitlerini bulabilirsiniz.Ayrıca sizler de sitemiz de tatlı tariflerinizi paylaşabilirsiniz ve bizlere yollayabilirsiniz.Bunun için,iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.Sitemiz de yazarlık yapmak isteyenler de aynı şekilde iletişim kısmını kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.