Saray Helvası

Saray Helvası

Karacabey yöresine ait bir enfes bir lezzet Saray Helvası tarifimizle sizlerleyiz. Karacabey’in koyun sütünden üretilen ve ilçenin eski adını taşıyan ünlü Mihaliç Peyniri’nin içerisinde kullanıldığı höşmeriminden gibi tadı damaklardan silinmeyen diğer lezzeti ‘Saray Helvası’ da vazgeçilemeyecek tatlardan. Bu helva çeşitini Van- Erciş’te şekersiz yapıldığında ( tuzlu ) Cıngırtma adını alır. Bursa mutfağında saray helvası , yumurtalı helva adını alır. Sizlere biraz helvamıza sahip, Bursa ilimizin güzel ilçesi Karacabey’den bahsedelim. Osmanlı Devleti’nin kuruluş yıllarına gidiyoruz. Küçük bir topluluğun başına getirilen Osman Gazi. Hemde ailenin en küçüğü. Çünkü o günlerde insanlar yaşlarına başlarına bakılarak değil, kabiliyetlerine göre seçiliyorlardı. Başa geçen Osman Gazi, kendisine gazi denilmesine sebep olacak akınlarına başlıyor. O günlerde Bizans zalim yöneticileri ile etrafa dehşet saçıyor. Kendi halkı bile bu insafsız yöneticilerden bıkmış. Karacahisar, Yarhisar, İnegöl, Harmankaya derken Bilecik alınıyor. Yenişehir kuruluyor ve Osmanlı’ya başkent oluyor. Sonrasında Karacabey’de fethediliyorlar. Böylece de Bursa’nın etrafını çepe çevre sarmış oluyorlar. Karacabey denilince aklımıza Osmanlı’nın bu zafer ruhu geliyor. O ilk günlerin aşkı, şevki ve heyecanı geliyor. Karacabey adı aslında Fatih Sultan Mehmet Han’ın komutanlarından Dayı Karacabey’den gelme fakat şehrin Osmanlı Devleti’nin ilk fethettiği Bizans kentlerinden biri olduğunu biliyoruz. O zamanki adı Mihaliç. Gerçi bugün sokakta kime Mihaliç’i sorsanız yüzünüze anlamsız bir bakış atacaklardır. Bu eski Bizans adı bugün tamamen unutulmuş durumda. Fakat tek bir karede yaşamaya devam ediyor o da şu sert ve tuzlu kelle peyniri. Evet gelelim şimdi tarifimize. Soframızda bereketin, ağzımızda tadımızın eksik olmaması dileğiyle…

Saray Helvası Malzeme:

1 kg süt
3 su bardağı toz şeker
3 yumurtanın sarısı
2 su bardağı un
250 gram margarin
1,5 çorba kaşığı dolmalık fıstık

Üzerine:
Tarçın

Saray Helvası Yapılışı:

Süt, tozşeker ve yumurta sarısını soğuk olarak karıştırıp, bir kenarda bekletiyoruz. Diğer taraftan bir tencerede yağı eritip, fıstığı koyuyoruz. 1-2 dakika kavurup unu ilave ediyoruz. Unun kokusu çıkıp fıstık pembeleşinceye kadar kavuruyoruz ve sütlü karışıma ekliyoruz. Orta ateşte sütü iyice çekinceye ve helva tencerede kendini salıp kaşığa yapışmayacak hale gelene kadar kavurmaya devam ediyoruz. Daha sonra ocağın altını kapatıp helvayı ocaktan alıyoruz. Plastik kalıplara koyuyoruz ya da elimizde şekillendiriyoruz tarçın dökerek servis yapıyoruz.


Hakkında Tatlı Tarifleri

Tatlı tarifleri sitesi olarak sizlere Türkiye'deki tüm yörelere ait tatlı tariflerini,kek tarifleri,sütlü ve şerbetli tatlı çeşitlerini bulabilirsiniz.Ayrıca sizler de sitemiz de tatlı tariflerinizi paylaşabilirsiniz ve bizlere yollayabilirsiniz.Bunun için,iletişim sayfamızdan bizlere ulaşabilirsiniz.Sitemiz de yazarlık yapmak isteyenler de aynı şekilde iletişim kısmını kullanarak bize ulaşabilirsiniz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar işaretlenmelidir *

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.