Sütlaç Tarifi

Sütlaç

20 Mart 2015 0 ile Tatlı Tarifleri

Sütlü tatlı denildiği zaman hepimizin aklına ilk olarak sütlaç gelmektedir. Sütle birleşen pirinç tanelerinin nişastayla kaynaşması sonucu ortaya çıkan o enfes tadı üzerine serpilen tarçın tamamlar. Sütlaç ağızları tatlandırırken o mis gibi kokusu ve aromasıyla da mutluluk verir. Küçük bebeklere de karınlarını doyurmak ve onları iyi beslemek için sütlaç yedirilir yani bu tatlı aynı zamanda çok hesaplı bir bebek maması yerine de geçer. Tarifini verdiğimiz nişastalı sütlacın yapımı çok kolaydır. En kolay kıvam alan sütlü tatlı olması bakımından bayanların favori tatlılarındandır. Özellikle diyet yapanlar ve formunu korumaya dikkat edenler canları tatlı çektiği zaman sütlaç onların kurtarıcısı olmaktadır. Çünkü en düşük kalorili ve besleyici değeri yüksek tatlıdır.
Gelişme çağındaki çocuklar ve yaşlılar için de sağlıklı ve hafif bir tattır. Bu güzel lezzeti kendi hünerinizle birleştirmek istiyorsanız sütlaç tarifi ve detaylı anlatımı ile bunu yapabilirsiniz. Denemek isteyenler için tatlımızın malzemeleri ve yapımı aşağıdadır..İsim olarak da sütlü aş demektir.Belki diğer tatlı tariflerinden hiç duymadığınız veya tatmadığınız olmuş olabilir,ama bu tatlımızı yemeyen hiçbir Türk vatandaşı yok diyebiliriz,o kadar yaygın bir tatlı tarifidir.
Yapılışı oldukça basit olansütlaçın,özellikle batı ve Avrupa ülkelerinde bademli olarak tüketildiğini de duymuştuk.Bu tatlının bir çok değişik versiyonları olmakla birlikte bizim sizlere verdiğimiz tarifte ise,daha çok bilinen sütlaç tarifi vardır.Hiç yapmamış olanlar için,hem videolu hem de resimli olarak anlatmaya çalıştık.

[divider]

Sütlaç Malzemeleri

5 Su Bardağı süt
1 Çay Bardağı Pirinç
2 Su Bardağı Su
1 Yemek Kaşığı nişasta
1 Su bardağı Toz Şeker
[divider]

Sütlaç Yapılışı

 

  1. 1 çay bardağı pirinç iyice yıkanır ve suyu süzülür.
  2. Yıkanan pirinçler tencereye alınır ve 2 su bardağı su ile suyunu çekene kadar haşlanır.
  3. Pirinçler haşlandıktan sonra üzerine sütü ilave edilir.
  4. Kase içinde nişasta biraz süt ile açılır ve tencereye eklenir.
  5. Toz şeker de tencereye eklenerek yavaş yavaş karıştırılır.
  6. Yaklaşık yarım saat kısık ateşte karıştırarak pişirilir.
  7. Pişen sütlaç kepçe ile kaselere dökülür.
  8. Soğuduktan sonra isteğe göre üzerine tarçın ekerek servis edilir.
    [divider]

Sütlaç Tarifi Video